Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelená rýma

22. 9. 2017

Zelená rýma

Zeleně zbarvená rýma je příznakem infekce a je proto nakažlivá. Nejčastějším zdrojem nákazy jsou dětské kolektivy, zejména mateřské školy, kam rodiče posílají své děti s tím, že přeci mají jen rýmu. Problém však je, že si zde děti zelenou rýmu donekonečna předávají a nemohou se jí dlouhodobě zbavit. Jak tuto situaci řešit? Především důslednou léčbou.

Zelená rýma

Rýma vyžaduje léčbu

Přestože rýma není závažné onemocnění, vyžaduje léčbu. Důležitý je klidový režim, zvýšení příjmu vitamínu C a pitný režim. V místnosti, kde pacient pobývá, by měl být vlhký vzduch. Pokud nechcete užívat léky na rýmu, existuje celá řada přírodních prostředků lidové medicíny, mezi nimi česnek, cibule nebo zázvor. Důležité je, rýmu uvolňovat a zbavovat se jí smrkáním, aby se neusadila ve vedlejších nosních dutinách a nezpůsobila zánět.

U dětí, které smrkat neumí, se doporučuje používat odsávačku hlenů napojitelnou na vysavač. Dětem byste měli odsávat několikrát denně nejlépe před jídlem, nejdůležitější je odsávání večer před spaním. K uvolnění rýmy rovněž přispívají inhalace (buď přístrojové, nebo lze inhalovat po domácku s ručníkem na hlavě nad hrncem, ve kterém je horká voda se solí či česnekem), výplachy nosu a samozřejmě také nosní kapky.

Když je rýma zelená

Když je rýma zelená nebo žlutá a má hustou konzistenci, jedná se o příznak infekce, buď virové, nebo bakteriální nákazy. V tomto případě často domácí léčba nestačí (zdravotní stav pacientů se nezlepšuje, přidává se zvýšená teplota nebo horečka, bolesti hlavy, kašel a další komplikace), pacienti by měli navštívit ORL a nechat si provést výtěry z nosu právě za účelem zjištění nebo vyloučení bakteriální infekce. Bakteriální infekce obvykle vyžaduje antibiotickou léčbu. V případě podcenění zelené rýmy hrozí, že se rýma způsobí komplikovaný zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha, případně se stane chronickou.

Zeleně či žlutě zbarvenou rýmu nemusí pacient pouze smrkat, ale také vykašlávat  v podobě hlenu (ve spojení s kašlem se jedná o příznak zánětu průdušek, v krajním případě pak zápalu plic). Vykašlávání zeleného hlenu s krví vzbuzuje podezření na tuberkulózu, může se však jednat i o důsledek odření sliznic způsobený neustálým drážděním.

Pokud se hnisavý zánět rozšíří, může se dostat i do očí – pacientům může vytékat zelený sekret z očí. Jestliže se k tomu přidá i zarudnutí oka, případně bolest za okem, je návštěva lékaře nutná! Mezi možná rizika zelené rýmy totiž patří i očnicové nebo dokonce nitrolební komplikace.

Prevence

Prevence zelené rýmy a s ní souvisejících onemocnění je založena na dvou důležitých pilířích – jednak rýmu důsledně doléčit, za druhé předcházet opětovné nákaze – zejména posilováním imunity (zde je důležité otužování, například formou pravidelného saunování) a dodržováním správných hygienických návyků (zejména mytí rukou). Obecnou součástí prevence je pak dodržování zásad zdravé životosprávy, jako je zejména zdravý a pestrý jídelníček obsahující optimální množství důležitých vitamínů a minerálů v přijímané potravě  (přičemž v obdobích zvýšeného rizika nákazy se doporučuje užívat i doplňky stravy), dostatečný spánek, správný pitný režim a pravidelná pohybová aktivita.

A co je důležité zejména pro rodiče dětí předškolního věku, dítě se zelenou rýmou byste neměli posílat do kolektivu, nejenže není v pořádku – riskujete zhoršení jeho zdravotního stavu, ale také nakazí ostatní děti – což je nezodpovědné, bezohledné a spojené s rizikem další nákazy.